Czytelnia dziecięca - Mały Gość Niedzielny

Wiadomości z kościoła, z kraju, ze świata.

Nauka, sport, ciekawostki.

Jak to jest? - odpowiedzi na trudne pytania.

Ministrant - poradnik. Ładne historie. Kawały i dowcipy. Nasi przyjaciele.

Polecamy dzieciom wydanie internetowe - "Mały Gość Niedzielny"

Nauczą, jak zadbać o dziecko w sieci.

Caritas będzie uczył rodziców, dzieci, wychowawców oraz dyrektorów szkół bezpiecznie korzystać z internetu. Właśnie ruszyła ogólnopolska akcja edukacyjna „Rodzina w sieci”.

więcej

Stworzeni... ale po co?

W naszym codziennym życiu zadajemy sobie wiele pytań. Najważniejszym jest pytanie o podstawowy sens ludzkiego życia – swojego życia. Jako istoty rozumne i wolne musimy znaleźć odpowiedź, aby wiedzieć i doświadczyć, co to znaczy prawdziwie żyć. Życie bez sensu, bez celu i motywacji jest pewnym chaosem, wegetacją, udręką, ciężarem.

Człowiekowi nie jest z tym dobrze.

ks. Remigiusz Kobusiński

więcej

Chwalę Pana jak potrafię.

Śpiewam, tańczę, piszę wiersze, prowadzę teatr, prowadzę bologa lub stronę internetową, rzeźbię, maluję, pielgrzymuję, uczestniczę w spotkaniach chrześcijańskich, modlę się w ciszy przyrody lub w zgromadzeniach.

 

Zachęcam do podzielenia się swoim sposobem na bliski kontakt z Bogiem.

Czekam na Wasze głosy: romuald@valorous.pl

więcej

Opowiesz dziecku o śmierci?

Opowiesz dziecku o śmierci?

Jak ją opiszesz?

Może w ogóle nie chcesz poruszać z nim „takich” tematów?

A co się stanie, jeśli będziesz musiał?

więcej

Komunia św. na rękę w aktualnym nauczaniu Kościoła.

Katecheza św. Cyryla Jerozolimskiego (IV w.) o Eucharystii. Oto jej fragment o ogromnym szacunku dla Komunii św. przyjmowanej na rękę:

„Przystępując do ołtarza nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz „Amen”. Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co spadło na ziemię, byłoby jakby utratą części twych członków. Bo czy nie niósłbyś złotych ziarenek z największą uwagą, by ci żadne nie zginęło i byś nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni. A kiedy już spożyłeś Ciało Chrystusa przystąp do kielicha Krwi. Nie wyciągaj tu rąk, lecz skłoń się ze czcią mówiąc w hołdzie „Amen”. Uświęć się przez to przyjęcie Krwi Chrystusowej. Kiedy twe wargi są jeszcze wilgotne, dotknij ich rękami i uświęć nimi oczy, czoło i inne zmysły. Następnie zatrzymaj się na modlitwie, dziękując Bogu za to, że tak wielkimi zaszczycił cię tajemnicami” (. W. Kania).

więcej

Medalik - Szkaplerzyk

Szkaplerz Karmelitański.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Osoby praktykujące pobożność karmelitańskiego szkaplerza noszą na sobie zminiaturyzowany szkaplerzyk, w postaci dwóch kawałeczków sukna, połączonych dwoma tasiemkami.

Obecnie rolę tę spełnia sam medalik z wizerunkiem Matki Bożej podającej szkaplerzyk.

więcej

9 stycznia - Niedziela Chrztu Pańskiego

Mt 3,13-17)
"Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie? Jezus mu odpowiedział: Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z

więcej

Trzej Królowie. Złoto, kadzidło i mirra.

Królowie, magowie, mędrcy ze Wschodu.

Nie wiadomo o nich nic, a mimo to są znani wszystkim. Zagadkowe postacie mędrców ze Wschodu, którzy złożyli hołd Jezusowi, były przez stulecia przedmiotem rozważań teologów i inspiracją wyobraźni artystów.

Wspomina o nich tylko Ewangelia wg św. Mateusza. Ewangelista nie podaje ich imion, ani nawet liczby. Nie pisze też skąd konkretnie przybyli. Wiadomo tylko, że kierowali się "gwiazdą" – zjawiskiem astronomicznym, które pojawiło się niespodziewanie i zwróciło ich uwagę. Wiadomo też, że złożyli Jezusowi dary: mirrę, kadzidło i złoto. Ich święto ustanowiono w Kościele w V. wieku.

więcej

Postanowienia noworoczne.

Z końcem każdego roku pewnie wielu z nas postanawia sobie, że będzie lepiej. Jednakże nie jest to czasami takie proste. Niektórym się udaje, innym nie.

więcej

2011 NOWY ROK! ŻYCZENIA WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI!

Drodzy Parafianie, wszyscy Przyjaciele naszej parafii

oraz wszyscy Goście naszyj strony -

życzymy Wam, aby nigdy nie zabrakło w Waszych domach

miłości,   ciepła,   zdrowia   i   chleba.

 

Każdego dnia dawajcie innym od siebie Coś Dobrego

- a dobro do Was powróci i będzie się mnożyć.

 

Niech codzienne problemy budują w Nas wszystkich Siłę

- tak potrzebną na dalsze życie.

 

Abyśmy nie przegapili tych Małych Cudów Codzienności - za które należy dziękować Bogu,

bo życie składa się z rzeczy dobrych i złych

i trzeba je przyjmować

-  i z wdzięcznością -  i z pokorą.

 

Niech Łaska Boża będzie z Wami Wszystkimi!  

Szczęść Boże na ten Nowy Rok!

31 grudnia. Św. Sylwester I. - papież

Ludzie wierzyli, że papież św. Sylwester w roku 317 zamknął w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie ze starą przepowiednią, smok miał się wydostać na wolność w rocznicę śmierci świętego i zniszczyć świat, gdy rozpocznie się rok tysięczny. 31 grudnia 999 r. wszyscy byli przerażeni. Kiedy po północy nic złego się nie stało wybuchła ogromna radość. Sympatyczna historia, niestety zupełnie nieprawdziwa.

więcej

Kaganek, osiołek, anioł... świąteczna Legenda chrześcijańska.

Anioł, który czuwał, niewidoczny, nad Świętą Rodziną, zasnął. Nie ma rady, może się to przytrafić każdemu, stróżom nocnym, apostołom, a nawet aniołom. Co więcej, dzień był doprawdy męczący przez tę wizytę Trzech Króli. Lecz w środku nocy jakaś belka w małej stajence skrzypnęła tak głośno, że anioł zerwał się.

     Cóż za obrzydliwy zapach?! Co za smród?!

więcej

28 grudnia - Święto Młodzianków

Święto Młodziankówdzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda – obchodzi  Kościół 28 grudnia. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa.

Święte, bo jeszcze niepotrafiące wybrać zła, dzieci oddały życie za Chrystusa i obwieściły Jego chwałę. Cierpiały zupełnie niewinnie, gdyż nigdy grzechem nie zdradziły Boga. Ich niewinność starła się z grzesznym gniewem Heroda i wygrała. Ich nieświadoma ofiara jest dla nas wezwaniem, by nawet niezawinione cierpienie przyjmować ze względu na Chrystusa i w ten sposób przywoływać i obwieszczać Jego zwycięstwo nad złem.

 

więcej

27 grudnia - 92 rocznica Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie wielkopolskie – zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.

Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.

Dzięki temu powastaniu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1919-1920 r.


 

więcej

26 grudnia - święto Świętej Rodziny

Święta Rodzina była święta, bo była prawdziwa, autentyczna i taka,

jaka powinna być każda rodzina.

- mówi filozof religii prof. Zbigniew Mikołejko