W każdej parafii, każdego roku klasy III przygotowują się do pierwszej komunii św.  Jest to bardzo ważna grupa młodszych parafian, których w miarę ich dziecięcej wiary należy dobrze przygotawać do prostej świadomości w wierze, że okrągły ,,opłatek" to nie opłatek ale chleb z nieba tzn.  Jezus obecny pod postacią chleba, który ma posilić naszą duszę.  Odpowiedzialnymi za to przygotowanie są przede wszyskim   rodzice dzieci i proboszcz. Należy jednak dodać, że w ich przygotowanie włączają się rodzice, którzy przeszli już tą drogę ze swoimi dziećmi a teraz chętnie się dzielą dobrymi radami i świadectwem wiary. ( na spotkaniach z rodzicami i dziećmi, niektóe rodziny opowiadają o swoich blaskach i cieniach wychowania religijnego swoich podrastających już dzieci).

Przeczytajmy poniżej ciekawe świadectwo  p. Anety, która bardziej niż kto kolwiek ze świeckich  w parafii zaangażowała się w przygotowanie dzieci do I komunii św. i uczestniczy całorocznym i wielowymiarowym przygotowaniu. To bardzo piękna i odpowiedzialna służba ...

Od ponad 20 lat pracuję jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Praca z dziećmi jest moją pasją. Ale nie jedyną. Moją największą, życiową pasją jest Bóg. Wiara mnie uskrzydla i dodaje sił.
Parę lat temu poczułam powołanie do pracy z dziećmi w kościele. Mimo, iż przybyło mi obowiązków ja czułam ogromną radość. To niesamowite, ale Pan Bóg niesamowicie mi błogosławi. Często wzmacnia mnie swoją miłością.
W każdą niedzielę przygotowuję z dziećmi procesję darów, a po Mszy św rozdaję ziarenka i nagrody. Uczestniczę też w przygotowaniu dzieci do sakramentu Komunii Świętej.
Od września do maja raz w miesiącu prowadzę w kościele katechezę dla dzieci. Staram się przełożyć często trudne treści na dziecięcy język. Opowiadam o Bogu, który jest największym przyjacielem każdego dziecka. Mam nadzieję, że zasiane w nich przez rodziców Boże ziarenka udaje mi się podlewać. W tym czasie ksiądz proboszcz prowadzi katechezę dla rodziców.
W grudniu dzieci uczestniczą w roratach ozdabiając drzewko swoimi dobrymi uczynkami, a w ciągu całego roku szkolnego uczestniczą w poświęceniu medalików, różańców, książeczek i świec.
Po Komunii Świętej przez cały biały tydzień dzieci modlą się na nabożeństwie majowym. Od Bożego Ciała przez całą oktawę dziewczynki sypią kwiatki, a na koniec oktawy uczestniczą w uroczystym odpuście ku czci Serca Pana Jezusa.