Trochę o naszej parafii

  • Parafia - jako samodzielna placówka powstała w 1972 r. Pierwszym proboszczem został ks.Marian Plewa, kolejnym ks.Ryszard Kałużny. Obecnie proboszczem jest ks. Remigiusz Kobusiński.
  • Święto patronalne parafii to: Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. 
  • Życie parafialne do roku 2012 skupione  było wokół kaplicy murowanej zbudowanej w 1899 r., zafundowanej przez Tadeusza Szułdrzyńskiego - właściciela majątku Bolechowskiego. Kaplica mieści ok. 80 osób i do dziś funkcjonuje jako miejsce sprawowania kultu ale tylko w soboty wieczorem.
  • Liczba parafian ok. 2.600 rozrastająca się  docelowo do ok. 5 000 osób.
  • Terytorium parafii: Bolechowo, Bolechowo Osiedle, Promnice, Szlachęcin, Trzaskowo.  
  • Jesteśmy w trakcie budowy nowego kościoła na terenie Bolechowa - Osiedla, ul. Obornicka. Od roku 2013 funkcjonuje tu tymczasowa kaplica w podpiwniczeniu kościoła, który w wymiarze zewnętrznym górnym jest prawie gotowy gotowy. Pozostaje jednak wykończenie wewnątrz budynku. Prace posuwają się powoli do przodu... 
  • Zobacz galerię.

Galeria zdjęć

więcej

Historia i legenda o Bolechowie (za Wikipedią)

Nazwa wsi pochodzi od imienia Bolech. Pierwsza wzmianka o Bolechowie pochodzi z 1252 roku, wówczas wieś znalazła się wśród innych miejscowości nadanych przez Przemysła I. Cysterkom. W ówczesnych dokumentach nazwa widnieje jako Bolechow, Bolechow Mayus, a także Bolechowo Wielkie (w odróżnieniu od Bolechówka – wcześniej, przed XVII wiekiem zwanego Bolechowcem lub Bolechowem Małym).

Podczas okupacji niemieckiej, do roku 45 wieś nazywała się Bernau. Na północ od wsi we wrześniu 1978 roku odsłonięto pomnik ku czci ofiar II wojny światowej – we wrześniu 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali pięciu Polaków.

Przy szosie na południe od wsi znajduje się oddział poznańskiego Stomila – obok niego, przy stacji PKP leży osada robotnicza - Bolechowo-Osiedle. Od 1996 ma tam siedzibę fabryka autobusów Solaris Bus & Coach S.A. (początkowo Neoplan Polska).

W XIX w. funkcjonowała cegielnia, która zaopatrywała Twierdzę Poznań oraz inne budynki w materiały budowlane.

Półtora kilometra na wschód od wsi leży jezioro Bolechowskie, otoczone lasem. Po wschodniej stronie jeziora znajduje się dawna gajówka Bolechowo, a w jej pobliżu pomnikowe dęby i obwodach 320, 350, 400 i 430 cm.

W bolechowskim parku stoi dwór z pierwszej połowy XIX wieku, rozbudowany pod koniec tego wieku, a na początku XX-tego gruntownie przebudowany. Na osi balkon z czterokolumnowym portykiem jońskim, u góry balustrada, w zachodnim skrzydle znajduje się natomiast sala balowa.

W części północnej parku znajduje się kaplica zbudowana w 1899 roku, w niszy nad wejściem umieszczono figurę Matki Boskiej, wykonanej według Madonny sykstyńskiej Rafaela. W pobliżu wsi odkopano osadę wczesnośredniowieczną oraz znaleziska z okresu mezolitu.

Tadeusz Piszczek zapisał w latach 60. XX wieku legendę z terenu Bolechowa. W myśl tego podania Mieszko I., wkrótce po Chrzcie Polski wyruszył do Murowanej Gośliny, aby wznieść tam kościół. Stał się wtedy cud - kamienie same kulały się na budowę. Czarownica (Ciota) Gorysława, zamieszkująca te okolice, jako poganka, chciała powstrzymać ten proces. Poprosiła więc diabła Kusego o moc zatrzymania turlających się kamieni i moc taką otrzymała. Kamienie wstrzymywały się na tzw. Mielcuchu w Bolechowie (leżą tam podobno do dziś). Mieszko, dowiedziawszy się o tym czynie, polecił przepędzić Ciotę, ale ta sama uciekła na miotle w kierunku Puszczy Zielonki, gdy zauważyła zbliżającą się drużynę. Więcej nikt jej nigdy nie widział.